Launchpad 2010 State Finals Winner - Little Saint Anything of Homestead High School and Nicolet High School

Alternate - The Unconventional Forces of Piux XI High School

 

2011 Wild Card Winner - Phaze 2 of Sun Prairie High School
 

 

March 26, 2010 April 9, 2010

Madison Regional (Waunakee High School)

  • 4:00 Space Hardware (Craig High School)
  • 4:25 The Bobkats (Cambridge High School)
  • 4:50 Shot 150 (Southwestern High School)
  • 5:15 Trial & Error (New Lisbon High School)
  • 5:40 High Tide (Middleton High School)
  • 6:05 Blindub (Middleton High School)
  • 6:30 Moon Jelly (Middleton High School)
  • 6:55 Feedback (Richland Center High School)
  • 7:20 Disaster Tuesday (Middleton High School)
  • 7:45 Drop Dead Serious (Madison Memorial High School)
  • 8:10 Dark Vortex (Franklin High School, Forest Park Middle School)
  • 8:35 Stereocolor (Middleton High School)
  • 9:00 Phaze 2 (Sun Prairie High School)
  • 9:25 Village Idiot (Milton High School)
  • 9:50 Sleeping in the Stereo (Wisconsin Virtual School, Madison West High School, Madison Memorial High School, Edgewood High School)

 

RESULTS
Alternate:  Phaze 2

Finalist: Stereocolor
Finalist: Sleeping in the Stereo
Finalist: Moon Jelly

Green Bay Regional (Appleton West High School)

  • 4:00 Sliding on Pavement (Green Bay Preble 
  • 4:25 pm Maiden Voyage (Kiel High School)         
  • 4:50 For All to Tell (Pulaski High School)
  • 5:15 Midnight Epidemic (Fond du Lac High School, St. Mary’s Springs High School)           
  • 5:40 The NGB (Manitowoc Lincoln High School)
  • 6:05 Evantide (Markesan High School)
  • 6:30 Committing Arson (Manitowoc Lincoln High School, Valders High School)
  • 6:55 Spacial Oddities (Rib Lake High School)
  • 7:20 The Fishsticks (Appleton West High School)
  • 7:45 Crimson (Kiel High School)
  • 8:10 Orpheus (West DePere High School)
  • 8:35 Subtle Chaos (Notredame Academy, Green Bay Southwest, Bayport High School)
  • 9:00 Lokbox (Kimberly High School, Appleton North High School)
  • 9:25 The Sommer (Sturgeon Bay High School)
  • 9:50 Commercial Break (SPASH)

 

RESULTS
Alternate: Spatial Oddities

Finalist: Committing Arson
Finalist: Orpheus
Finalist: Commerical Break

April 23, 2010 May 7, 2010

Eau Claire Regional (Chippewa Falls High School)

  • 4:00 Mr. Curly and the Waves (Port Edwards High School)
  • 4:25 Outta the Blue (Cumberland High School)       
  • 4:50 Last Page (Cumberland High School and Middle School, Clear Lake Junior High, Barron High School)
  • 5:15 Now or Never (Stoughton High School)
  • 5:40 Destination 3 (Prentice High School)
  • 6:05 Forbidden Airspace (Bayfield High School, Ashland High School)
  • 6:30 Northern Lights Slideshow (DC Everest High School and Junior high School)           
  • 6:55 The Populist Revolt (East High School)
  • 7:20 The Burbs (Middleton High School)
  • 7:45 Some Assembly Required (Milwaukee Lutheran High School,  Germantown High School)
  • 8:10 No Parachutes (Dodgeville High School)
  • 8:35 The Tokeo Bushmen (Baldwin-Woodville High School)
  • 9:00 TBT (Durand High School)
  • 9:25 TSA (DC Everest High School)
  • 9:50 Coalmine Canary (Washburn High School, Bayfield High School)

 

RESULTS
Alternate: Outta the Blue

Finalist:  Last Page
Finalist:  TSA
Finalist:  TBT

Milwaukee Regional (Wauwatosa East High School)

  • 4:00 Stereo Supremacy (New Berlin Eisenhower HS)
  • 4:25 Skyline Providence (Brookfield East High School, Nathan Hale High School)        
  • 4:50 2nd Thought (Whitefish Bay High School)
  • 5:15 Wild Card (Mukwonago High School)
  • 5:40 Atomic Lassie (Brookfield East High School)
  • 6:05 The Shaw (Pius XI High School, St. Jude, Marquette High School)
  • 6:30 The Paramedics (Nathan Hale High School, Brookfield East High School)           
  • 6:55 The Populist Revolt (East High School)
  • 7:20 Callback California (Waterford Union High School, Fox River Middle School)
  • 7:45 Foot Circle (Milwaukee Lutheran High School)
  • 8:10 The Stumes (Badger High School)
  • 8:35 Hours Left (Janesville Craig High School, Jefferson High School, Whitewater High School)
  • 9:00 The Unconventional Forces (Pius XI High School)
  • 9:25 Half Mile Portage (Wilmot Union High School)
  • 9:50 Little Saint Anything (Homestead High School, Nicolet High School)

 

RESULTS
Alternate:  2nd Thought

Finalist: Little Saint Anything
Finalist: The Unconventional Forces
Finalist: Callback California