• Launchpad 2014 Bands

 

Attention Bands: Get Connected... Like Launchpad on Facebook!

2014 Winning Band: Gabe Burdulis Band

Runner Up: Outbreak

Vans Warped Tour: After the Rain

Wild Card: Distant Cuzins


 

March 28, 2014 April 4, 2014

Green Bay Regional (Chilton High School)

  • 4:00 Lax Chapel (Kiel HS, Plymouth HS, Howards Grove HS)
  • 4:25 Who Ye Be? (Little Chute HS)
  • 4:50 Gorgon Pufferfish (Green Bay Southwest HS)
  • 5:15 The Sobieski Outlaws (Oconto Falls HS, Washington MS)
  • 5:40 The Riverside Regulars (Beaver Dam HS)
  • 6:05 The Accomplice (Oshkosh Lourdes HS, Oshkosh North HS)
  • 6:30 Overdrive (Appleton Xavier HS, Appleton East HS, Appleton West HS, Appleton North HS, Appleton Central HS)
  • 6:55 Phil and the Blanks (Baraboo HS, Wisconsin Dells HS)
  • 7:20 Outbreak (Clintonville HS, Appleton Central HS, Appleton Xavier HS, Kimberly HS, Shiocton HS)
  • 7:45 The Inventors (Sheboygan North High School)
  • 8:10 Boarder Line (West Bend West HS)
  • 8:35 SilverFox (Fond du Lac HS)
  • 9:00 Rebel Grace (Crivitz HS)
  • 9:00 Mr. Mayor (Kimberly HS)

 



RESULTS
Finalist:  The Sobieski Outlaws
Finalist:  Outbreak
Finalist:  The Inventors

Alternate: Overdrive

 

 

Eau Claire Regional (Chippewa Falls High School)

  • 4:25 Blue Star Juniper (Altoona HS)
  • 4:50 Escorting Courtney (Whitehall Memorial HS)
  • 5:15 Orion (Eau Claire Memorial HS, Eau Claire North HS)
  • 5:40 The Daily Lunch Special (Elk Mound HS)
  • 6:05 Bleeding Ink (Chippewa Falls HS)
  • 6:30 Mike and Will (McDonnell Cenral HS)
  • 6:55 rING (Oshkosh North HS)
  • 7:20 Eden (Wautoma HS)
  • 7:45 Rewind Society (Eau Claire Regis HS, Black River Falls HS)
  • 8:10 Distant Cuzins (Oregon HS)
  • 8:35 Fictional Forever (Eau Claire North HS, Eau Claire Memorial HS)







RESULTS
Finalist:  Rewind Society
Finalist:  Bleeding Ink
Finalist:  Fictional Forever

Alternate:  Eden

April 11, 2014 May 9, 2014

Madison Regional (Sun Prairie High School)

  • 4:00 Dropout Valedictoeians (Sun Prairie HS, Cardianl Heights MS)
  • 4:25 Cloud Nine Council (Middleton HS)
  • 4:50 This Side Up (Lake Mills HS, Cambridge HS)
  • 5:15 Take the King (Oregon HS, Madison Memorial HS, Madison West HS,      Mt Horeb HS)
  • 5:40 Lewis St. Band (Middleton HS)
  • 6:05 Ukulele Wednesday (Madison Memorial HS)
  • 6:30 Caroline (William Horlick HS)
  • 6:55 Pierre Knows (Stoughton HS)
  • 7:20 Indecision (Appleton North HS, St. Mary Central HS)
  • 7:45 Barely Civil (Wausau East HS)
  • 8:10 After the Rain (Madison Westt HS)
  • 8:35 Gabe Burdulis Band (Madison West HS)
  • 9:00 Grape Salsa (Sun Prairie HS)
  • 9:25 Chalk (Badger HS)
  • 9:50 MU (Milton HS, Janesville Parker HS)

 

RESULTS
Finalist:  Indecision
Finalist:  Gabe Burdulis Band
Finalist:  After the Rain

Alternate:  MU

Milwaukee Regional (Wauwatosa East High School)

  • 4:00 The SteelStrings (Brookfield Academy)
  • 4:25 Decades (Brookfield Academy)
  • 4:50 New Familiar Feeling (Hartland Arrowhead HS)
  • 5:15 Analog Sun (Oak Creek HS)
  • 5:40 Audiophilia (Elkhorn HS, Badger HS, Lakeside Lutheran HS)
  • 6:05 The Sanctorium (Watertown HS, Home School, Marshall HS)
  • 6:30 Mind the Gap (Brookfield Academy)
  • 6:55 Polar Vortex (Cedarburg HS)
  • 7:20 Ambiguity (Milton HS)
  • 7:45 Second Time Around (Hartland Arrowhead HS, Oconomowoc HS)
  • 8:10 Prom Queen Rejects (JEDI, Baraboo HS, Mauston HS, Wisconsin Dells HS, Westfield HS)
  • 8:35 Found the Lost (Gibraltar HS, Sturgeon Bay HS)
  • 9:00 Shaky Knees (Westosha Central HS)
  • 9:25 White Knuckles (Mukwonago HS, Waterford HS, East Troy HS)
  • 9:50 The Blue Sundays (Oregon HS, Home School)


RESULTS
Finalist: Found the Lost
Finalist: Audiophilia
Finalist: Prom Queen Rejects

Alternate: Mind the Gap