• Launchpad 2009 Bands

 

Launchpad State Finals Winner - Arts & Crafts of Chetek High School! (pictured above)

Alternate - Fforte Adore (Whitefish Bay, Marquette University and Brookfield Central High Schools)

 

March 20, 2009 April 24, 2009

Madison Regional (Waunakee High School)

  • 4:00 Blindub (Middleton HS)
  • 4:25 Stereocolor (Glacier Creek MS/Middleton HS)
  • 4:50 Roman Grecos (Janesville Craig HS)
  • 5:15 Sixes and Sevens (Madison Abundant Life HS)
  • 5:40 Skepsis (Monona Grove HS/Madison La Follette HS)
  • 6:05 The Flow Banditz and the Organix (Middleton HS)
  • 6:30 Sleeping in the Stereo (Madison West HS/Madison St Maria Goretti MS)
  • 6:55 Aspects of Eternity (Montello HS)
  • 7:20 Green County Border Patrol (Oregon HS)
  • 7:45 Shot 150 (Southwestern HS)
  • 8:10 Phaze 2 (Sun Prairie HS)
  • 8:35 Pillbox 49 (Orfordville Parkview HS)
  • 9:00 Space Hardware (Janesville Craig HS)
  • 9:25 The Populist Revolt (Madison East HS)
  • 9:50 Village Idiot (Milton MS/Milton HS)

RESULTS
Alternate: Skepsis

Finalist: Village Idiot
Finalist: Sleeping in the Stereo
Finalist: The Flow Banditz and the Organix

Eau Claire Regional (Chippewa Falls High School)

  • 4:00 Raptor Club (River Falls HS)
  • 4:25 Science Brigade (Marshfield HS)
  • 4:50 Silver Squirrel (St. Croix Falls HS)
  • 5:15 BETA (Ashland HS)
  • 5:40 Innerburst (Eau Claire Memorial HS)
  • 6:05 Shockwire (Manitowoc Lincoln HS)
  • 6:30 Forbidden Airspace (Ashland HS/Washburn HS)
  • 6:55 The Brutal Truth (Durand HS)
  • 7:20 Super Mega Plus! (Lodi HS)
  • 7:45 3LK! (Sparta HS)
  • 8:10 Destination 3 (Prentice HS)
  • 8:35 TSA (Weston DC Everest HS)
  • 9:00 Freedown (Wausau East HS)
  • 9:25 Aphamy (Ashland HS)
  • 9:50 Arts & Crafts (Chetek HS)

RESULTS
Alternate: Innerburst

Finalist: Arts & Crafts
Finalist: TSA
Finalist: The Brutal Truth

May 8, 2009 May 15, 2009

Milwaukee Regional (Wauwatosa East High School)

  • 4:00 The Unconventional Forces (Milwaukee Pius XI HS)
  • 4:25 Mixtape of Memories (Milwaukee Lutheran HS, Germantown HS)
  • 4:50 The Incognito (Racine Case HS)
  • 5:15 Little Saint Anything (Mequon Homestead HS/Nicolet HS)
  • 5:40 Burst (Wauwatosa East HS)
  • 6:05 Cain and Abel (Menomonee Falls HS)
  • 6:30 No Center Stripe (Greendale HS)
  • 6:55 Smoke Letting (Wisconsin Lutheran HS/New Berlin West HS)
  • 7:20 The Desired Bonus (Delavan Darien HS)
  • 7:45 By Word of Mouth (Walworth Big Foot HS)
  • 8:10 Inland Moss (Wauwatosa East HS)
  • 8:35 Creative Energy (Milwaukee HS of the Arts)
  • 9:00 Life in Widescreen (Dominican HS/Shorewood HS)
  • 9:25 The Scallions (Kohler HS)
  • 9:50 Fforte Adore (Whitefish Bay HS/Marquette Univ HS/Brookfield Central HS)
  • 10:15 The Show (Hartland Arrowhead HS/Watertown Luther Prep School)

RESULTS
Alternate: Life in Widescreen

Finalist: Fforte Adore
Finalist: The Scallions
Finalist: Little Saint Anything

Green Bay Regional (Appleton West High School)

  • 4:00 TRM (Green Bay Southwest HS)
  • 4:25 Evantide (Markesan HS)
  • 4:50 Aftermath (Pulaski HS)
  • 5:15 The Stumes (Lake Geneva Badger HS)
  • 5:40 Common Time (Oshkosh West HS)
  • 6:05 First Gear (Marion HS)
  • 6:30 Scotty and the Snow Machines (Appleton West HS)
  • 6:55 Srs Biznass (Kimberly HS)
  • 7:20 Farewell Avenue (Pulaski HS)
  • 7:45 Back 40 (Sturgeon Bay HS)
  • 8:10 Some Assembly Required (Kiel HS)
  • 8:35 9-2-Oh! (Gibraltar HS)
  • 9:00 Burly Ben and his Band of Men (Ripon HS)
  • 9:25 Against Instinct (Lincoln HS/West Jr HS)
  • 9:50 Viennaceava (Appleton West HS/Central Christian Academy/Neenah HS

RESULTS
Alternate: Farewell Avenue

Finalist: Scotty and the Snow Machines
Finalist: The Stumes
Finalist: Back 40